Ділова доброчесність в Україні: ОЕСР обговорила рекомендації з представниками влади, бізнесу та громадськості
Всеукраїнська Мережа Доброчесності та Комплаєнсу (UNIC) стала співорганізатором консультаційного семінару «На шляху до доброчесності у бізнес-операціях», що пройшов 18 грудня у Києві.
Подія була організована Антикорупційним відділом ОЕСР, проєктом «Сприяння доброчесності у публічному секторі (Pro-Integrity)”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та UK International Development. Семінар став майданчиком для обміну думками про реальні виклики бізнесу та кроки, які можуть допомогти впроваджувати прозорі стандарти.
Антоніна Прудко, Голова Секретаріату UNIC підкреслила важливість конструктивного діалогу між бізнесом та міжнародними організаціями для розробки дієвих антикорупційних інструментів:
“Рекомендації ОЕСР з ділової доброчесності мають стратегічне значення на шляху України до набуття членства в цій організації. Ми в UNIC працюємо над тим, щоб озвучити голос прозорого бізнесу, його потреби та бачення майбутнього. Такий діалог дозволяє врахувати реальні виклики компаній у процесі формування антикорупційного законодавства, що відповідає європейським стандартам. Тішить, що UNIC долучився до обговорення цих рекомендацій, адже прозорість бізнесу є ключовою умовою сталого економічного зростання України на шляху до вступу до цієї організації та євроінтеграції”.
У консультаційному семінарі взяли участь представники державного та приватного секторів, громадянського суспільства й експертних організацій, які обговорили попередні рекомендації ОЕСР щодо ділової доброчесності. Огляд ділової доброчесності в Україні є частиною Огляду ОЕСР з питань доброчесності та боротьби з корупцією в Україні, який реалізується в межах програми ОЕСР для України, розпочатої в червні 2023 року. Він охоплює державну політику щодо корпоративного комплаєнсу, вплив війни на бізнес-доброчесність, а також підготовку рекомендацій для компаній щодо протидії корупції та запровадження належних стандартів.
Україна висловила намір приєднатися до Рекомендації ОЕСР щодо доброчесності публічної влади. Умовою приєднання до Рекомендації є проведення Огляду доброчесності. Крім того, Україна стала перспективним учасником Робочої групи ОЕСР з питань боротьби з міжнародним хабарництвом (WGB) з метою подальшого приєднання до Конвенції ОЕСР про боротьбу з хабарництвом іноземних посадових осіб у міжнародних комерційних операціях (Конвенція по боротьбі з хабарництвом) та набуття повноправного членства в WGB.
«Ми раді бачити, що попри складні обставини війни Україна робить кроки вперед у сфері антикорупційних реформ. Це зобов’язання залишається потужним уже кілька років. Набуття членства у Робочій групі ОЕСР щодо протидії міжнародному хабарництву допоможе залучити інвестиції та створити прозоре середовище для бізнесу», — зазначила Юлія Фромгольц, керівниця Антикорупційного відділу ОЕСР. Вона також підкреслила важливість Конвенції ОЕСР як інструменту для забезпечення прозорості та рівних умов для компаній на міжнародному ринку.
Юлія Єсмуханова, заступниця директора проєкту Pro-Integrity, розповіла про роль зворотного зв’язку учасників семінару та його важливість для планування майбутньої роботи: «У рамках проєкту ми співпрацюємо з антикорупційними органами, громадськими організаціями та бізнесом для просування антикорупційних реформ і доброчесності в Україні. Ключовим напрямом нашої роботи є інтеграція України до ЄС та вступ до ОЕСР. Ми уважно дослухаємося до думок представників бізнесу, щоб краще зрозуміти їхні потреби та виклики. Огляд ділової доброчесності, а також соціологічне опитування, підтримане нами, є важливими інструментами для оцінки викликів у сфері комплаєнсу та пошуку шляхів для його вдосконалення. У співпраці з НАЗК, ОЕСР та іншими партнерами ми продовжимо втілювати заходи для подальшого вдосконалення наших підходів та розвитку доброчесності в Україні».
Дмитро Калмиков, заступник голови НАЗК, розповів про вплив Огляду на оцінку українських антикорупційних ініціатив та роль НАЗК у процесі змін: «Огляд ділової доброчесності дозволяє оцінити та покращити українську практику запобігання корупції в бізнесі. Ми маємо амбітну мету — приєднання до Конвенції ОЕСР та залучення іноземних інвестицій. Для нас важливо досягти максимальної ефективності рекомендацій, які базуються на ретельному аналізі. У процесі підготовки рекомендацій ключовою є співпраця з усіма зацікавленими сторонами, щоб створити практичні інструменти для бізнесу, які одночасно запобігають корупції та не створюють надмірного адміністративного тягаря».
Тетяна Хаванська, керівниця Програми ділової доброчесності ОЕСР для Східної Європи, наголосила на змінах ролі бізнесу в умовах війни та викликах відновлення: «Компанії активно інвестують у захист країни та відновлення. Очікування громадськості та інвесторів значно зросли, що робить прозорість бізнесу ще більш критичною. У сучасних умовах довіра до бізнесу є фундаментом для залучення іноземного фінансування та успішної відбудови України. Рекомендації ОЕСР включатимуть конкретні кроки, які допоможуть підприємствам запровадити ефективні внутрішні механізми протидії корупції та підвищити стандарти комплаєнсу».
Під час семінару учасники обговорили попередні висновки та рекомендації ОЕСР, а також надали свої пропозиції для їхнього успішного практичного втілення. Окрім того, були представлені результати опитування українських компаній щодо доброчесності у бізнесі.
Учасники заходу матимуть можливість надати письмові коментарі до рекомендацій ОЕСР наприкінці грудня 2024 року. Отриманий зворотний зв’язок буде враховано у фінальній версії рекомендацій, які стануть основою для подальших реформ і корпоративних змін у сфері ділової доброчесності.